Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
RING, platina, 17 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, Frankrike, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 6,51 ct, ovalslipad, plomberad i plast, IGI cert F1G48461 mikrofilm, zonering.
SANDSTRÖM DE WIT, pärlcollier, 3-radigt, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås och delar i 18K guld, australiensisk mörk opal 16,54 ct, Linköping 1978, längd 42 cm, knutet, vikt 102,2 g, etui.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 2,70 ct, ca K/P1, gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,4 g, flertalet nagg och skador på mittsten samt inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, längd 2,3 cm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 14K och 9K guld, emalj, antik, gömma, längd ca 17 cm, vikt 27,8 g, skador, tennlödningar, lagningar.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,67 ct, ca Cr(J)/SI, Juvelatején Evert Lindberg, Göteborg 1999, stl 16,25 mm, 14,4 g.
RING, 18K vitguld, behandlad gul briljantslipad diamant ca 1,05 ct, nagg på rondisten, i övrigt endast mycket, mycket små inneslutningar, 52 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, mindre nagg på en liten dia, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, Hellström & Åhrling 1963.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, rosa oval safir ca 1,50 ct, 18 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 18 mm, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca River(E)/VVS1, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, diamant med tunn rondist, storleksminskad via inlägg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 18 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr/SI, rörlig mittdel, höjd 28 mm, vikt 5,6 g, stift.
RING, platina, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad akvamarin ca 1,75 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 19 mm, ankarlänk 450 mm, vikt 3,1 g, akvamarinen har små nagg.