Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 18 mm, vikt 2,8 g, stift, någon diamant med litet nagg.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, huggies, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 8,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 7,6 g, akvamarinen har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 11,7 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 13,9 g, några mycket små nagg på paviljongen mot kuletten.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 3,20 ctv, TW-TCa/VS-P, stl 19 mm, vikt 19,6 g, några diamanter med nagg på kuletten, mittstenen är ca 0,62 ct TCa(K-L) med nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
2 DIAMANTER, baguetteslipade 0,62 ctv, ca TCr/VVS, naturaler, 5,34 x 2,93 och 5,32 x 2,91 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 92 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 29 mm, vikt 5 g, stift/clips.
PÄRLCOLLIER, odlade akoyapärlor ca 8,0-8,5 mm, Japansk PSL certifikat, lås i 14K guld, längd 45 cm, vikt 40,5 g, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade akoyapärlor, ca 7,6-7,7 mm, vikt 1,9 g, stift, etui.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 8,6 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/SI, stl 18 mm, vikt 7,8 g, pärla sitter något löst, ett fåtal diamanter med naturliga håligheter samt naturaler.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, 4,51 ct, violett, Sri Lanka, 8,97x8,64x6,6 mm, Swedish Gem Lab report GR00716.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,81 ct, 8,12x6,36x3,42 mm, Swedish Gem Lab report GR00715.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,75 ctv enl gravyr, ca Cr-TCa/SI2-P1, 1 nagg, stl 18,5+ mm, vikt 6,2 g, Guldfynd.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,25 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS-SI, Schalins, stl 17,75+ mm, vikt 4,3 g.