Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, ankarlänk 41 cm, vikt 1,6 g, diamanten har en inverterad natural på bordet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 6 mm, stift, vikt 1,8 g, några diamanter har ytliga inneslutningar.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, bergkristall, Arvo Saarela, Enköping 1965, innerdiameter 55 mm, höjd 60 mm, vikt 61,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 9 mm, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 137 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 18 g.
RING, 18K rodinerat guld, 63 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca LBR/SI, stl 16,25 mm, vikt 6.9 g.
RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg, mittstenen med skadad fattning.
RING, 10K guld, 13 briljant- och 28 baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(F)/SI1, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, mittstenen med nedsliten fattning, mittstenen med mindra nagg vid rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 40 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS, hjärtan, höjd 26 mm, vikt 5,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld delvis rodinerat, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 17 mm, vikt 4.9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 briljant - och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, höjd 14 mm, stift, vikt 4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-LBR/P, skruvstift, höjd 13,5 mm, vikt 4,6 g.
DIAMANT, briljantslipad 1,51 ct, ca Fancy Light Brownish Yellow/P1, inneslutningar som når ytan invid rondisten.
W. A. BOLIN, ring, 18K guld, stjärnsafir, Stockholm 1958, stl 15 mm, vikt 10,5 g, safiren har små nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 6,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter 1,74 ctv enligt gravyr, gula, bruna och grå, ca P, längd 17 cm, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg.