Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5-7,75 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och rosenslipade diamanter, säkerhetskedja i silver, längd 60 cm, vikt 50,3 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, malakit, mikromosaik, Petersplatsen i Rom, 1859, ca 63×55 mm, vikt 32,9 g, genomgående spricka, limrester.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 20 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/P, stift, vikt 0,9 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW/P, kedja 41 cm, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/P, vikt 1,2 g, stift, 1 diamant har ett litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/P, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,0 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, blå safir, rosenslipade diamanter, stl 18,75 mm, vikt 3,6 g, etui, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,1 g, båda mittstenarna har nagg på kuletter.
COLLIER/HÄNGE, 14K guld, ovalslipad smaragd,3 baguette - och 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 40 cm, vikt 17,3 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TCr-TCa/P, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, 70 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, längd 18 cm, vikt 26,6 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g, sliten fattning.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW/VS, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter 0,86 ctv, ca TW/VVS, stl 15,75 mm, vikt 5,6 g, storleksändrad.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/P, höjd 9 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,5 g, nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 5 carréslipade gröna turmaliner, 12 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, stl ca 17,5 mm, vikt 15,0 g, turmaliner med slitna fasettkanter och nagg, några diamanter med mindre skador och nagg.
BVLGARI, ring, B-Zero 1, 18K guld, 4 band, stl 16,75 mm (52), vikt 10,3 g, originaletui, visst slitage hos ringen.