Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022
GEORG JENSEN, armring, nr 204, sterlingsilver med gulddetaljer, Torun Bülow-Hübe, stl S, vikt 15,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljant 0,50 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,74 ct, ca TW(F)/P1-2, 97 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 21,2 g, mittstenen är fattad snett i sin fattning.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 11,6 mm, akvamariner ca 1,00 ctv, rosa turmalin ca 0,60 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 36 mm, vikt 7,5 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 1,09 ct, Very Light Pinkish Brown/VS1, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ROBERTO COIN, örhängen, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, 2 dolda rubiner, turkoser, längd 7 cm, stift, vikt 13,4 g, tygpåse.
RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,66 ct, Fancy Dark Yellowish Brown/SI2, troligen behandlad,12 prinsesslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, inre ringskena, gravyr, mittstenen med nagg på rondisten.
HELENA EDMAN, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g, gravyr, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
WIWEN NILSSON, brosch, Fasan, nr 32, sterlingsilver, signerad, Lund 1965, längd 7,2 cm, vikt 12,3 g. (d)
SVENSKT TENN, örhängen Acantus Mini, förgyllt tenn, Estrid Ericson, höjd 45 mm, vikt 10,8 g, krokar.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant 1,04 ct. W(H)/SI2, HRD inskription på rondisten 190000046686, 16 brijantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, mittstenen med natural på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,16 ctv ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,8 gram.
ENSTENSRING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca W/VS-SI, en P, stl 15,5 mm, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,5 mm, natural och extrafasett vid rondisten, tjock rondist.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/SI2, GIA laserinskription 2146950000 och 1159008424, stift, vikt 1,2 g, GIA dossier, ej snurrebussar, en diamant har mindre nagg och natural på rondisten.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, strech, vikt 37,8 g.