Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022
EFVA ATTLING, hänge med kedja, The Secret, sterlingsilver, tofs, längd 40 cm, vikt 17,1 g, originalask.
IBE DAHLQUIST, hänge med kedja, sterlingsilver, signerad, Visby 1994, höjd 70 mm, längd 62 cm, vikt 76,8 g. (d)
ROSA TAIKON & BERND JANUSCH, ljusstake, sterlingsilver, arbetad yta, Trollbäcken 1982, signerad, höjd 9 cm, diameter 14 cm, vikt 443,1 g. (d)
ROLAND LANTZ, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, arbetad yta, Stockholm 1983, signerade, höjd 4 cm, diameter 12 cm, totalvikt 252,0 g. (d)
ENGELBERT, enstensörhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW(G)/SI2, stift, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 3,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 13,7x10,3 mm, längd 45 cm, vikt 5,3 g, etui.
RING, silver/18K guld, månsten, Gunnarssons Silversmide, Saltsjö-Boo, stl 15,75 mm, vikt 10,5 g.
ARMRING, sterlingsilver/18K guld, hamrad yta, Gunnarssons Silversmide, Saltsjö-Boo1978, mått 7 x 6,5 cm, vikt 33,1 g.
HERMÈS, HÄNGE MED KEDJA, Farandole, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, kedja 40 cm, etui, originalask. Excellent Condition.
GEORG JENSEN, ring, Moonlight grapes, sterlingsilver, stl 55 (17,5 mm), vikt 9,0 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, Twin Dots, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 16,0 g, originalask.
EFVA ATTLING, collier, Mini 7 Planets, sterlingsilver, längd 80 cm, vikt 9,1 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,96 ct, ca Cr(J)/P1, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, natural invid rondisten, nagg på kuletten.
PANDORA, armband, sterlingsilver, detalj i 14K guld, 12 berlocker och 2 klämstopp, muranoglas, emalj, cubic zirconia, längd 17,5 cm, vikt 59,5 g, originaletui.