Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 133 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, storlek 17,5+ mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med inneslutningar som når ytan, några diamanter med mindre nagg på kulett.
ARMBAND, 18K vitguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,2 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg på kulett.
CAROLINE LINDHOLM, brosch, sterlingsilver, delvis förgyllt, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, Stockholm 2005, höjd 83 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Greenish Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,5 g.
GEORG JENSEN, hängeme kedja, Daisy small, förgyllt silver, emalj, kedja 40 cm, vikt 3,4 g, ask.
GEORG JENSEN, armband, Daisy, förgyllt silver, emalj, längd 16-18 cm, vikt 3,5 g, ask.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca Light Yellow/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, mått ca 7,5 x 7,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g, mittstenen med mindre inneslutning som når ytan.
STRÖMDAHLS, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, briljantslipad diamant 0,015 ct, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2001, stl 17,5 mm, vikt 9,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
GEORG JENSEN, kakspade, sterlingsilver, Dronning/Acanthus, design Johan Rohde, längd 16,5 cm, vikt 66,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW-TCr/SI-P, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten och andra har låg krona samt litet nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca W/SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Celebration, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl ca 17,25 mm, vikt 7,7 g, etui, gravyr, slitage, en diamant med nagg på rondist.
COLLIER, 18K vitguld, 181 briljantslipade diamanter 6,03 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 13 g.