Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
TRESTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1918, stl 16,25 mm, vikt 1,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, guld, silver, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, höjd 30 mm, vikt 3,8 g, en stopper i silver och en i 18K guld, den i guld är trasig och nyper inte åt.
COLLIER, fastterade smaragder, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 11,6 g, trädd på vajer.
COLLIER, fasetterade safirer och rubiner, lås i sterlingsilver, längd 54 cm, vikt 38,0 g, trädd på vajer.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 6,50 ct, stl 17 mm, vikt 7,0 g, safir med små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, öppningsbar, fotogömmor för fyra motiv, längd 50 cm, vikt 23,8 g.
COLLIER, kulor av vit korall, doserat, längd 58 cm, vikt 42,1 g, i behov av omträdning.
DAVID ANDERSEN, hänge, silver, filigranarbete, emalj, Norge, 1900-tal, mått 55x20 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, ena diamanten med natural vid rondist.
RING, 18K vitguld, rosa safir, 21 briljanter ca 0,26 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g, gravyr.