Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 50 cm, vikt 6,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, längd 2,7 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamater ca 0,44 ctv, ca W/VS-SI, längd 3 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 18 briljantslipade svarta diamanter ca 0,18 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, längd 2 cm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,28 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, vita opaler, emalj, rosenslipade diamanter, antik, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, skador på opalerna, emaljen och diamanterna.
HÄNGE, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,1 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, innerdiameter 40 mm, Alton, Falköping 1961, vikt 55,4 g, krackeleringar på pärlor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,28 ctv ca W/VS, stl 14,5 mm, Schalins, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 10K guld, carréslipade rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 46 cm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,0-6,3 mm, lås i silver, cabochonslipad ametist, längd 41 cm, vikt 64,6 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,0 mm, lås i silver, cabochonslipad ametist, längd 19,5 cm, vikt 29,0 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca Cr/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,7 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,6 g.
DIAMANT, navetteslipad, 1,88 ct, LY/P1, ytliga inneslutningar, större inverterade naturaler runt rondisten samt på kronan.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.