Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
HÄNGE, 18K guld, granat, 18 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/SI-P, höjd 20 mm, vikt 2,1 g, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 1,7 g, större natural på rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, filigranarbete, Dahlgren & Co, Malmö 1912, höjd 27 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, längd 39 cm, vikt 3,4 g, diamanten har nagg och skada.
RING, 18K guld/platina, odlad pärla, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 2,6 g, skadad pärla.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, brun ton, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, skumkorall, eventuellt färgbehandlad, kulor ca 18,8 mm i diameter, magnetlås i gul metall, längd 20 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, Junk collection, silver, urverk, Mandelstam, 23 mm, originaletui.
MANSCHETTKNAPPAR, Junk collection, silver, urverk, Mandelstam, 20x18mm, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamnater ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, storleksändrad, flera diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamaanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-CR/P, stl 18 mm, vikt 3,7 g, diamanterna med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantlsipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.