Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, hjärtan, höjd 6 mm, vikt 1,8 g, stift, inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/SI, stjärnor, höjd 5,9 mm, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,28 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/P, höjd 7,25 mm, vikt 2 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3-6,4 g, lås i sterlingsilver, längd 92 cm, knutet, vikt 45,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 7,4-8,0 mm, lås i silver med markasiter, längd 55 cm, knutet, vikt 78,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, Owe Johansson, Stockholm 1971, innermått 6,5x6,5 cm, vikt 54,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g, en skadad diamant.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter 0,06 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,1 g, snurrebussar i silver.
TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g, diamanterna har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca LY/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, signerad, Mema Lidköping 1974, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
DAVID ANDERSEN, hänge, sterlingsilver, hängets höjd 41 mm. Kedja, ankarlänk, silver, längd 61 cm.