Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd ca 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd ca 32 mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,0 - 6,5 mm, runda, vita med svag rosa ton, längd 47 cm, silverlås med 3 mm pärla.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 3,2 g, skadat hänge.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, några är färgade, knutet och delvis flätat, lås i sterlingsilver, längd ca 50 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, odlad barock diskformad sötvattenspärla ca 17 mm, kedja 45 cm, vikt 3,0 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver med fasetterade blå stenar, längd ca 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, strass, krokar, längd ca 26 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 13 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, knutet, utan lås, längd ca 260 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd ca 32 mm, vikt 2,2 g.