Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 7,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krokar, vikt 13,6 g, ena pärlan med ytskador.
COLLIER, roséfärgat sterlingsilver, 5 odlade barocka sötvattenspärlor, längd ca 46 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, David Butler, Malmö, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, runda fasetterade ametister ca 6,0 mm, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade barocka sötvattenspärlor, knutet, utan lås, längd ca 120 cm.
COLLIER, färgade odlade barocka sötvattenspärlor, tigeröga, lås i vitmetall, trädd på tråd utan knutar, längd ca 46 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 3 st, färgade odlade sötvattenspärlor, trädd på elastisk tråd, uppskattad längd 18 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade barocka sötvattenspärlor, knutet, utan lås, längd ca 80 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, trädd på tråd, utan knutar, lås i sterlingsilver, längd ca 60 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm, skruven behöver dras åt.