Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
ARMBAND, 3 st, färgade odlade sötvattenspärlor, trädd på elastisk tråd, uppskattad längd 18 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd ca 32 mm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade tanzaniter, åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI, längd 17 mm, vikt 9,9 g, diamanter med nagg och skador.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 50 cm, vikt 6,1 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 42 cm, vikt 5,1 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 3,0 mm, längd 50 cm, vikt 17,3 g.
SMYCKESET, två delar, färgade odlade sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, collier ca 43 cm, armband ca 20 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade droppfromade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 35 mm, vikt 4,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade fyrkantiga sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, två par, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, grå ca 5,9 mm, rosa ca 5,2 mm, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, två par, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, bruna ca 8,9 mm, rosaröda ca 7,8 mm, stift, vikt 3,4 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, maxkapacitet 500 g, mått ca 12,7 x 7,7 cm, ink batterier, vikt 115 g.
Smyckestillbehör Övrigt
RING, 14K roséguld, delvis rodinerad, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, 76 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, enstaka sidostenar har nagg.
TRANCHERBESTICK, 2 delar, nysilver, pärlemor, England, längd 21,0-26,5 cm, vikt159,3 g, etui.
FINN JENSEN, collier, örhängen, sterlingsilver, emalj, längd 42 cm, clips, vikt 36,4 g, emaljskador.