Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
RING, 14K guld, ovalslipad ljus akvamarin, stl 17 mm, vikt 2,6 g, stenen sitter något löst i sin fattning.
C.G. HALLBERG, armband, förgyllt silver, Stockholm 1884, längd 19 cm, vikt 30,3 g, säkerhetskedja, monogram gravyr.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, orm i ca 20K guld, hårarbete, längd 76 mm, vikt 2,9 g, bucklig nål, skada på hårarbete.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa topaser, höjd 18 mm, vikt 3,8 g, skruvmekanism, tennlödningar.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad rosa topas, höjd 63 mm, vikt 4,1 g, tennlödning, missfärgning.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, diamanterna har mindre nagg och slitna fasettkanter.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/SI, mått 7x13 mm, vikt 0,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stift.
PÄRLCOLLIER, multifärgade odlade sötvattenspärlor i olika storlek och form, längd 72 cm.
SMYCKESET, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor, gröna, lås i sterlingsilver, knutet, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6-7 mm, ljus och mörkrosa, längd 90 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, grönt och gult, knutet, längd 72 cm.
SMYCKESET, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, multifärgade, längd 46 cm.
SMYCKESET, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, knutet, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, blå och röda, knutet, längd 120 cm.