Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,14 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/SI, vikt 1,5 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/SI, stl 18,25 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 1,4 g, något slitna klor.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,1 g.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalislpade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g, gravyr, diamanterna har nagg och skador.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr-LY/SI-P, vikt 1,9 g, flertal diamanter med brun ton.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,60 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 115 cm, knutet, vikt 352,8 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,5 g, några diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/SI-P, vikt 0,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 50 cm, lås i silver, vikt 13,8 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 41 mm, vikt 5,1 g.