Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,7-8,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 43 cm, knutet, vikt 34,0 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stift, vikt 1,5 g.
CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, mått 8x15 mm, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kvarts, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,4 g
HÄNGE, 18K guld, rosa safir, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, mått 9x15 mm, vikt 1,3 g
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,35 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca 18x10 mm, vikt 1,9 g, diamanter med nagg och skador.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, mini peace necklace, längd 42-45 cm, vikt 3,3 g, etui.
SMYCKESET, halsring, örhängen, ring, sterlingsilver, detaljer i 14K guld, halsrings diameter 130 mm, örhängenas diameter 27 mm, ringens stl 17,5 mm, vikt 41,5 g, etui.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, nr 453, sterlingsilver, rosenkvarts, kullänk 45 cm, totalvikt 10,0 g, originaletui, kedjan är ej original.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, höjd på hänget 27 mm, längd på kedjan 520 mm, vikt 13,7 g, originaletui, kedjan är ej original och har slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/SI, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,8 g, mittstenen rör sig i sin fattning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 51 cm, knutet, vikt 21,2 g, i behov av omträdning.
RING, 14K guld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,8 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.