Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, smaragder ca 0,43 ctv, 21 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, behandlade rosa safirer ca 1.37 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,12 ctv, 32 briljantslipade diamanterca 0,21 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, enstaka safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS, stift, höjd 7,5 mm, vikt 2,9 g, en diamant med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca R-TW/P3, vikt 1,4 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, ovalslipade, 1,50 ct, IGI certifikat IL132733, förseglad, skada vid rondist.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 10,7 g, 3 diamanter med skador.
RING, 18K guld, 3 baguetteslipade safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,75 mm, vikt 5,2 g, safirerna med skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca CR/P3, mycket tydliga inneslutningar som når ytan.