Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
BROSCH, 14K guld, turmaliner, mått 3,5 x 3,5 cm, vikt 5,8 g, några turmaliner med skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade svarta diamanter ca 0,99 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 117 svarta diamanter 1,58 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg.
ALTON, ring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI, Falköping 1991, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, 1 sten skadad.
JACKETRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, B.A. Konstgjuteri, Stockholm 1995, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, ca TW/VS, höjd 10 mm, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,25 mm, Iduna, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Stjärnringen, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, fasetterad onyx, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 41 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade runda och diskformade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 63 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, vita och rosa, lås i sterlingsilver, längd 67 cm.
COLLIER, fasetterad amazonit, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 58 cm.