Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odalde pärlor ca 7,5-7,8 mm, lås i silver, vit paste, längd 72 cm, knutet, vikt 54,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6 mm, korall, lås i silver, längd 70 cm, vikt 30,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, några diamanter med nagg och små skador på kuletterna.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, två diamanter skadade.
Ädelstenar Rubiner
STJÄRNRUBIN, oval cabochonslipning, 8,50 ct, 11,8x9,8x7,6 mm, spricka, inneslutningar når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-LY/VS-P, stl 17 mm, vikt 8,9 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg och naturliga håligheter.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, 12 bestrålade blå diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5+ mm, vikt 3,4 g, mittstenen med nagg på kulett.
COLLIER, kulor av agat, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
COLLIER, hematit, labradorite, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, svarta kulor, gråspräcklig slipad sten, längd 52 cm, lås i sterlingsilver, vikt 66,3 g, ej knutet.
COLLIER, rund disc av Jaspis, kulor av lava, rodonit, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,18 ctv, höjd 13,5 mm, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 1,02 ctv, 8 baguette - och 24 briljantslipade dimanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 9 mm, vikt 2 g, stift.