Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, höjd 35 mm, vikt 10,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,92 ctv enligt gravyr, ca River-TW(D-F/IF-VS, stl 15,5 mm, vikt 9,1 g, en liten diamant är åttkantslipad.
COLLIER, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 6,61 ctv, ca TW-Cr/VS, en diamant är P, längd 44 cm, vikt 35,3 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, opal ca 4,08 ct, flerfärgade behandlade safirer ca 1,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad safir ca 1,41 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, South Seapärla , ca 15 mm, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/P, längd 42-45 cm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 droppslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TCa/VS, 56 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca Cr-LY/VS-SI, stift, vikt 4,5 g.
RING, 18K roséguld, kuddslipad kunzit ca 8,26 ct, rosa safirer ca 1,42 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, smaragslipade tanzaniter ca 2,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, 76 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, tanzaniterna med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 20 cm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 4,76 ctv, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca , ca TW-TCR/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, mittdelen är rörlig, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K roséguld, delvis rodinerat, ovalslipade morganit ca 4,97 ctv, behandlade rosa safirer ca 1,15 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 8,5-8,8 mm, behandlade rubiner ca 1,37 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca CR/P, höjd 28 mm, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,45 ct, 76 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 10 mm, vikt 3,3 g, stift.
SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 136,9 g, etui.