Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
RING, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 5,8 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,5 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgyllt, Jörgen Fruergaard, Norrköping 1975, stl 18,5 mm, vikt 16,7 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca light yellowish brown/P, färgad droppformad odlad sötvattenspärla ca 10,2 mm, höjd 17 mm, vikt 2,8 g, diamanten med ytskador.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, längd 46 cm, vikt 3,0 g, originaletui.
COLLIER, färgad agat, färgad kvarts, ametist, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 55 cm.
COLLIER, onyx, citrin, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 67 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, safir 0,20 ct, briljantslipade diamater 0,18 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ct, ca Cr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g