Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
PÄRLCOLLIER, 3-rader, odlade sötvattenspärlor i olika storlekar, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor samt 5 färgade barocka, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, carréslipade smaragder, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Alton, Falköping 1969, mått 18x18 mm, vikt 16,1 g.
GUSTAF HOFFSTEDT, gräddkanna, silver, med hänkel, Örebro 1824, höjd 10,5 cm, vikt 129,1 g, gravyr.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, längd 44 cm, vikt 6,6 g.
TRESTENSRING, platina, antikslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, N. Johnsson & Co, Stockholm 1936, stl 16 mm, vikt 2,6 g, mittstenen har små nagg vid rondisten och ena sidostenen har liten skada på kronan.
RING, 18K guld, navetteslipad rubin ca 0,32 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/P, stl 16,25+ mm, vikt 6,0 g, storleksändrande kulor fastlödda i ringskenan, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter trasiga och skadade.
silver, bergkristall, 1965, stämplad Hansen, stl 14,75 mm, vikt 8,6 g, slitna facettkanter, repor.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Cabochonslipad ametist, genombruten stil, ankarlänk 70 cm, Finland, 1977, vikt 18,8 g.
2 LJUSSTAKAR, sterlingsilver, plats för 6 ljus i vardera, höjd 15 cm, Mexiko, total vikt 328,0 g.
DAVID ANDERSEN, skål, sterlingsilver, förgylld insida, skadad emalj, lock, tidigt 1900-tal, diameter 15 cm, höjd 5 cm, vikt 633,8 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, sterlingsilver, 3 delar, kanna, sockerskål med lock och gräddkanna, Sanborns, Mexiko, total vikt 962,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantsliapd diamant ca 0,12 ct, ca TCr/VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g, mindre nagg på rondisten.