261 - 280 av 519
1...131415...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 3-rader, odlade sötvattenspärlor i olika storlekar, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.

600 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor samt 5 färgade barocka, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.

Utrop: 350 kr

RING, 9K guld, opaltriplett, stl 18 mm, vikt 3,5 g.

1 000 kr

Utrop: 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, carréslipade smaragder, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, Alton, Falköping 1969, mått 18x18 mm, vikt 16,1 g.

Utrop: 450 kr

GUSTAF HOFFSTEDT, gräddkanna, silver, med hänkel, Örebro 1824, höjd 10,5 cm, vikt 129,1 g, gravyr.

Utrop: 900 kr

KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, längd 44 cm, vikt 6,6 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

TRESTENSRING, platina, antikslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, N. Johnsson & Co, Stockholm 1936, stl 16 mm, vikt 2,6 g, mittstenen har små nagg vid rondisten och ena sidostenen har liten skada på kronan.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, navetteslipad rubin ca 0,32 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/P, stl 16,25+ mm, vikt 6,0 g, storleksändrande kulor fastlödda i ringskenan, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter trasiga och skadade.

Utrop: 3 900 kr

silver, bergkristall, 1965, stämplad Hansen, stl 14,75 mm, vikt 8,6 g, slitna facettkanter, repor.

250 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Cabochonslipad ametist, genombruten stil, ankarlänk 70 cm, Finland, 1977, vikt 18,8 g.

1 900 kr

Utrop: 350 kr

Silver Fat

FAT, silver, ca 26×26×1 cm, C.G. Hallberg, signerad Gustaf Janson, 1960, vikt 538,9 g.

Utrop: 4 000 kr

2 LJUSSTAKAR, sterlingsilver, plats för 6 ljus i vardera, höjd 15 cm, Mexiko, total vikt 328,0 g.

Utrop: 2 500 kr

DAVID ANDERSEN, skål, sterlingsilver, förgylld insida, skadad emalj, lock, tidigt 1900-tal, diameter 15 cm, höjd 5 cm, vikt 633,8 g.

6 300 kr

Utrop: 5 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, sterlingsilver, 3 delar, kanna, sockerskål med lock och gräddkanna, Sanborns, Mexiko, total vikt 962,7 g.

Utrop: 7 500 kr

2 SKÅLAR, sterlingsilver, snäck- formade på fot, Mexiko, ca 18×10×9,5 cm, vikt 610,2 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter, stl 19,25 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantsliapd diamant ca 0,12 ct, ca TCr/VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g, mindre nagg på rondisten.

Utrop: 2 500 kr

EFVA ATTLING, hänge Hope, sterlingsilver, lägnd 42 cm, vikt 5,9 g, originaletui, kedja ej original.

400 kr

Utrop: 450 kr