Avslutad | Moderna – Lördag 12 mars 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 15,5 cm, vikt 7,7 g, några diamanter med nagg, extra länkbit med 10 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd ca 2,3 cm.
TIFFANY & CO, ring, 3 delad, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, Paloma Picasso, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.
GUY LAROCHE, ring, svart och vit onyx, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 12,7 g.
CHOPARD, collier, Happy Spirit Heart Pendant, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, referensnr. 79/5646, serienr. 6016017, längd 60 cm, vikt 28 g.
CHOPARD, ring, 18K guld, 130 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS, refnr 827445-5209, serienr 6210581, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.
CARTIER, collier, Perruque, 18K guld, ref. nr 01-825679, längd 34 cm, vikt 97,9 g, certifikat, originaletui.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 41/43 cm, vikt 3,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/SI, J & The Jewels, längd 41/46 cm, vikt 3,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, Daisy, sterlingsilver, emalj, diameter 32 mm, vikt 9,5 g, originaletui.
ATELIER BORGILA, armband, sterlingsilver, grön emalj, Stockholm 1957, längd 17 cm, vikt 40,1 g.
GERT THYSELL, armring, silver, Gussi, Malmö 1973, diameter ca 7 cm, vikt 24,7 g, bucklor.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, 60s Pearl Long Necklace längd 80 cm, vikt 13,7 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Rose Petal Fall Necklace, längd 40/43 cm, vikt 22,2 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,9 g, diamanten har ett mindre nagg på kuletten.