221 - 240 av 332
1...111213...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 65 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 7 200 kr

DOSA, silver, förgylld insida, Jacob Gustaf Bursell, Jönköping, 1825, diameter 6,5 cm, höjd 3,3 cm, lock, vikt 85,0 g, liten buckla.

1 900 kr

Utrop: 450 kr

Utrop: 18 000 kr

Ädelstenar Safirer

ROSA SAFIR, ovalslipad, 2,39 ct, 8,6x7,2x4,5 mm, skev kulett.

5 600 kr

Utrop: 1 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,7 mm, lås i 18K guld, längd 51 cm, knutet, vikt 31,0 g.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, orange safir 0,90 ct, blå och gröna safirer 1,86 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 8 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.

4 600 kr

Utrop: 5 100 kr

BROSCH / HÄNGE samt ÖRHÄNGEN, 18K guld, små pärlor, formpressade, 1872-1873, Gustaf Dahlgren, Malmö, total vikt 16,7 g, något slitet etui, små bucklor på broschen.

Utrop: 8 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, ovala odlade pärlor, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 8,3 g, stift, briljantkransarna är avtagbara.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, odlade pärlor, rubiner, höjd 24 mm, vikt 12,4 g, clips, enstaka rubiner med skador och nagg, limrester.

Utrop: 6 800 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS, C G Hallberg, Stockholm 1939, stil 16,25 mm, vikt 2,7 g, diamanterna har nagg och skador, slitna klor.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct ca TW/P1, natural vid rondist, gammalslipad diamant ca 0,49 ct ca TCr/P2, inneslutning når ytan, stift, vikt 1,6 g.

5 800 kr

Utrop: 4 100 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 12,9 g.

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, höjd 14 mm, vikt 3,4 g, stift.

Utrop: 6 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-W/VVS-VS, huggies, vikt 5,2 gram.

5 700 kr

Utrop: 6 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g.

13 600 kr

Utrop: 8 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,65 ctv ca TCr-Cr/VS, stift, vikt 1,1 g.

6 400 kr

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pansar, längd 18,5 cm, bredd 4,9 mm, vikt 15,7 g.

7 400 kr

Utrop: 7 700 kr

ARMBAND, 18K guld, kejsarlänk, längd 19 cm, vikt 17,6 g, slitet lås.

7 700 kr

Utrop: 8 500 kr

PÄRLCOLLIER, flerradigt, odlade pärlor ca 3,2 mm, hematit, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 57,3 g, etui.

Utrop: 13 200 kr