201 - 220 av 332
1...101112...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 2,3 g, tunn ringskena.

4 400 kr

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,3 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerat, behandlad orange briljantslipad diamant ca 0,42 ct, briljantslipade diamnater ca 2,32 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 15,5 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, enstaka diamanter med nagg.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, stift,

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,4 g.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

H STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 4 000 kr

KANDELABRAR, trearmade, silver, höjd 28,5 cm, vikt 1040,5 g.

Utrop: 6 400 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,76 ct, ca TCa(K)/P2, stl 17 mm, vikt 5,5 g, diamanten har skada vid rondisten, liten inverterad natural vid rondisten och inneslutning som når ytan på kronan.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 30 mm, längd 43 cm, vikt 6,0 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 14K guld med förgyllning i hög karathalt, kedja i låghaltigt guld, fiskar, immitaitonspärlor, längd 48 cm, vikt 30,4 g, länkarna är fyllda, skador.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld/silver, grund slipad diamant ca 4,8 mm, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 7,8 g, gravyr, nagg och skador, etui.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 2-rader, kulor i 22K guld ca 13,4 mm, mellandelar och lås i 14K guld, behandlade jadeitkulor ca 6,6-9,8 mm, längd 43 cm, vikt 88,6 g, går även att använda som enradigt collier på ca 82 cm.

Utrop: 40 000 kr

ÖRHÄNGEN, 22K guld/låghaltigt guld, behandlad karvad jadeit, höjd 50 mm, vikt 6,3 g, skruvstift.

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K guld, cabochonslipad ametist ca 14,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 9,8 g, storleksändring i 18K guld, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,81 ct G/SI2, GIA dossier 2111267176, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, gravyr.

Utrop: 19 000 kr

HÄNGE, 18K guld, glas, miniatyrmålning förställande Sophie von Rettig, signerad Sigrid Ericson, Alfred Ambrosius, Stockholm 1898, 7,5x5,5, vikt 39,1 g, baksida i metall med gravyr.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipad turmaliner, 88 briljantsliapde diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Rumänien, stl 17,25+ mm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 9 000 kr