Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
COLLIER, små trumlade Agater, Kvarts, platta av sammanfogade stenbitar, skadad, längd ca 76 cm.
COLLIER, jaspis, färgad kvarts, snidat ben, färgade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
COLLIER, odlade färgade röda och knappformade vita sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
COLLIER, Jaspis, färgad kvarts, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, trumlad färgad Howlite, kedjans längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 3,75 - 8,75 mm, lås i silver, längd 42 cm, vikt 40,2 g, några pärlor med skador.
ARMBAND, 18K guld, 7 odlade pärlor ca 5,5 mm, längd 20 cm, vikt 10 g, säkerhetskedja.
RING, 14K guld, odlade pärlor, rubiner, stl 18,25 mm, vikt 9,2 g, enstaka rubiner med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, gula safirer ca 0,59 ctv, stl 16,75 mm., vikt 1,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,57 ctv, stl 15,75 mm, vikt 1,5 g.