Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad ametist ca 4,60 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 3,1 g.
COLLIER, silverlås, stålvajrar, delvis förgyllda, längd 42 cm, vikt 31,4 g, originalask
ÖRHÄNGEN, 14K guld, cabochonslipad opal, äldre briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, mått 1,2 cm, vikt 1,4 g, ej snurrebussar, en diamant har skada.
CARMOÈHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, längd 38 cm, vikt 3,2 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, mått 7,0x8,2 cm, stift, vikt 1,9 g, ej snurrebussar, safiren har mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, grayvr.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca LY/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, diamanten rör sig i fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, gravyr.
CARMOSÈRING, 14K guld, ovalfasetterad safir, åttkantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, safiren och några damanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,2 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 50 cm, vikt 6,1 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 3,0 mm, längd 45 cm, vikt 15,6 g.