Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
HÄNGE, 18K vitguld, morganit ca 0,69 ct, 4 briljanter ca 0,07 ctv, längd ca 14 mm, vikt 0,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant- baguette- coch navetteslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, mittstenen med inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Diamant och Juvel AB, Örebro 2014, stl 17 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld med 2 diamanter 0,52 ctv borrad, ca Cr/SI vikt 2 g längd 45 cm,
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade buttonformade pärlor ca 6,4 mm, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 6,0 ct, Rune Thorell Guldsmed, Stockholm 1974, stl 19,25 mm, vikt 6,9 g
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, modifierad smaragdslipning, 5,17 ct, ljusrosa, 12,1x8,1x6,0 mm, nagg.
Ädelstenar Granater
GRANAT, hjärtslipad, 96,24 ct, mörkröd nästan svart, 28,8x29,2x16,2 mm, små nagg.
RING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-P, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 4,4-6,8 mm, Frankrike, längd 19 cm, vikt 12,7 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, carréslipade safirer, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, senare ringskena, en diamant utbytt med briljantslipad diamant, några stenar har skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk safir, åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 19,75 mm, vikt 3,3 g, safiren har slitna fasettkanter, enstaka diamanter har skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, en diamant med skada, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslkipade diamanter 0,47 ctv, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, en diamant med skada och en diamant med nagg på kuletten