Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
RING, platina, ovalfasetterad gul topas, fasetterade safirer, antikslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, några diamanter har nagg och skador, topasen har nagg.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita och färgade grå, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 47 cm.
ÖRHÄNGEN, förgylld metall, 2 diamanter, rosa safirer, diameter 15 mm, skruvstift, vikt 5,2 g, nagg, skador, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,7 mm, stift, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, sötvattenspärla och ametist, krokar, längd 40 mm, vikt 10,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca TW/VVS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 10,6 g, 2006, Kaplans.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 32 mm, vikt 2,2 g.
SMYCKESET, odlade sötvattenspärlor, färgade och vita, tre delar, collier, knutet, ca 46 cm, armband, elastiskt ca 19 cm, örhängen, stift, längd 19 mm.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,7 g, gravyr.