Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
Ädelstenar Smaragder
4 SMARAGDER, droppformade, 9,45 ctv, ljusgröna, ca 9,7x5,7-10,6x6,2 mm, borrhålen är igenfyllda troligen med lim.
H STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, 27 briljant- och asscherslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, etui.
PÄRLCOLLIER, troligen blandat orientaliska och odlade pärlor, ca 2,2-4,1 mm, lås i 18K guld, längd 48 cm.
RING, 18K vitguld, 17 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,5 g, en åttkantslipad diamant har liten skada på paviljongen och de två minsta briljantslipade diamanterna har slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 33 mm, vikt 13,8 g, stift, saknar snurrebussar, svaga fattningar, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca Cr(J)/SI1, 17,5 mm, vikt 3,6 g.
DE GRISOGONO, collier, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 17,3 mm, off round, trilliantslipad diamant ca 3,20 ct, ca River(E)/SI1, svarta diamanter ca 2,40 ctv, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, odlade pärlor ca 5,6 mm, längd 41 cm, vikt 37,6 g, svarta diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, kuddslipad tanzanit ca 8,00 ct, navette- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,8 g, tanzaniten har små nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, briljantslipade, åttkant och prinsesslipade diamanter 1,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 9,3 g, delvis svaga fattningar, rubin med nagg och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, emaljägg, 14K guld/silver, diamanter ca 0,30 ctv, höd ca 20 mmm, vikt 6,5 g, några diamanter med nagg och skador.