Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca W(H)/SI-P, justerbar längd, vikt 39 g, en diamant saknas.
ARMBAND, silver, granater, Österrike, Innsbruck, 1900-talets första hälft, längd 18 cm, vikt 27,7 g.
SMYCKESET, 2 delar, brosch och örhängen, silver, granater, brosch 35x20 mm, vikt 20,5 g, örhängen med clips/stft.
BROSCH, förgyllt silver, dropparna är i 14K guld, karvad putai i jadeite, droppar i jadeite, fröpärlor, mått ca 38x38 mm, vikt 9,8 g, skador, några pärlor saknas och ena droppen är lös.
Ädelstenar Övrigt
LAPIS LAZULI, 3 par, 26,77 ctv, ett par cabochonslipade ca 12,2 mm, ett par halvborrade buttonformade ca 11,3 mm och ett par karvade varav ena har borrhål.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 10 st, bland annat aventurinkvarts, rosenkvarts, kalcedon, malakit, akvamarin och rodonit.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, 4 par, cabochonslipade, amazonit, rosenkvarts, girasolkvarts och blågrå jaspis.
Ädelstenar Turmaliner
3 TURMALINER, runda, 4,85 ctv, ca 7,0-8,0 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Turmaliner
7 TURMALINER, cabochonslipade, 40,99 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan,
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulär kuddslipning, 6,58 ct, brun-gul, 10,8x8,0x6,3 mm, slitna fasettkanter.