201 - 220 av 469
1...101112...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca W(H)/SI-P, justerbar längd, vikt 39 g, en diamant saknas.

Utrop: 42 000 kr

COLLIER, 6-radigt, silver, granat, längd 35-39 cm, vikt 35,6 g.

1 200 kr

Utrop: 600 kr

ARMBAND, silver, granater, Österrike, Innsbruck, 1900-talets första hälft, längd 18 cm, vikt 27,7 g.

950 kr

Utrop: 900 kr

SMYCKESET, 2 delar, brosch och örhängen, silver, granater, brosch 35x20 mm, vikt 20,5 g, örhängen med clips/stft.

Utrop: 350 kr

BROSCH, förgyllt silver, dropparna är i 14K guld, karvad putai i jadeite, droppar i jadeite, fröpärlor, mått ca 38x38 mm, vikt 9,8 g, skador, några pärlor saknas och ena droppen är lös.

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Jade

JADEITE, karvad, 64,80 ct, ca 39,0x5,3 mm.

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Övrigt

LAPIS LAZULI, 3 par, 26,77 ctv, ett par cabochonslipade ca 12,2 mm, ett par halvborrade buttonformade ca 11,3 mm och ett par karvade varav ena har borrhål.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, 10 st, bland annat aventurinkvarts, rosenkvarts, kalcedon, malakit, akvamarin och rodonit.

300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, 4 par, cabochonslipade, amazonit, rosenkvarts, girasolkvarts och blågrå jaspis.

425 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Kvarts

4 CITRINER, droppslipade, rund och ovalslipad, 11,33 ctv, dopparna har nagg.

300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETISTER, ett par, runda, 13,14 ctv, ca 12,2 mm.

475 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Turmaliner

3 TURMALINER, runda, 4,85 ctv, ca 7,0-8,0 mm, nagg och inneslutningar når ytan.

250 kr

Utrop: 275 kr

Ädelstenar Turmaliner

7 TURMALINER, cabochonslipade, 40,99 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan,

1 300 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Turmaliner

3 TURMALINER, avlånga cabochonslipningar, 14,62 ctv, ca 12,7x6,6-24,9x6,6 mm.

800 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Turmaliner

4 TURMALINER, runda, 2,08 ctv, ca 4,8-5,1 mm.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, rektangulär kuddslipning, 6,58 ct, brun-gul, 10,8x8,0x6,3 mm, slitna fasettkanter.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Turmaliner

RUBELIT, turmalin, rund blandslipning, 5,43 ct, ca 11,6x6,4 mm.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Ädelstenar Övrigt

4 ZIRKONER, 4,84 ctv, ca 5,6-6,5 mm, nagg och slitna fasettkanter.

275 kr

Utrop: 275 kr

Ädelstenar Akvamarin

11 AKVAMARINER, olika slipningar, 7,84 ctv, nagg.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K vitguld, topaser, 71 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 13 800 kr