Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
BROSCH, platina, pärla ca 7,3 mm, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 116 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, tidigt 1900-tal, svensk importstämpel, längd 53 mm, vikt 10,4 g.
RING, silver/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 2,3 g, mittstenen är trasig, flera stenar med skador och nagg.
HELALLIANSRING, platina, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16 mm, vikt 3,3 g, flera diamanter är skadade.
TRESTENSRING, platina, äldre brilljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Stockholm 1933, stl 16 mm, vikt 5,5 g, mittstenen är ca 0,80 ct. sliten fattning.
TRESTENSRING, platina, gammal - och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, skev ringskena, en diamant är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre brljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(D)/SI1, GIA dossier 2256912461 samt inskription på rondist, stl 16 mm, vikt 2,2 g, inverterade naturaler invid rondist.
ALLIANSRING, 18K vitguld,12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Schalins, stl 16+ mm, vikt 3,7 g, gravyr.
ALLIANSRING, platina, 7 swisslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca River-TCr/SI-P, stl 17,5+ mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter har inverterade naturaler.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosenslipad diamant ca 1,00 ct, ca W-Cr/SI, 58 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 43 cm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, stift/clips, höjd 30 mm, vikt 10,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Light Brown-Fancy Intense Yellow/SI-P, vikt 3,6 g, huggies, några diamanter har nagg.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver, blå topas, färgad blå kalcedon, 2 dödskallar med 116 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca Cr-Ca/P, flera av diamanterna har skador eller är trasiga, längd ca 90 cm, vikt 88,3 g.
HÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, 3 navetteslipade safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, höjd 25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, navettslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
LÅS, 18K vitguld, droppformad Tahitipärla, ca 16,5x12,4 mm, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/SI, Magnells Juveler, vikt 10 g. Pärlcollier, odlade grå sötvattenspärlor, offround, ca 10-13 mm, längd 62 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 8,5 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 23 mm, vikt 3,7 g, krokar med stopp.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,53 ct, ca LBR/SI2, svarta diamanter ca 2,70 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,2 g.