241 - 260 av 469
1...121314...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021

Klubbad för

HÄNGE, ägg, 14K guld, fasetterad ametist, Ryssland, höjd ca 26 mm, vikt 3,6 g, ametist med nagg.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, ägg, 14K guld, agat, Ryssland, höjd ca 23 mm, vikt 2,1 g.

2 200 kr

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE, ägg, silver, nefrit, Ryssland, höjd ca 25 mm, vikt 3,2 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

PANDORA, armband, sterlingsilver, detaljer i 14K guld, 22 berlocker, cubic zirconia, längd 18 cm, utbytt lås.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

W. A. BOLIN, bestsickservis, modell F, 15 delar, silver, 6 matknivar, 4 matknivar, 2 dessertskedar, 3 förrättsgafflar, Stockholm 1937- 1948, vikt 900,3 g, distans mellan skaft och blad på knivarna.

Utrop: 3 500 kr

KARAFF, sterlingsilver, glas, Hong Kong, höjd 28 cm, vikt 760,0 g.

WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, fjäderpenna för sekreterare, Lund 1965, längd 40 mm, vikt 2,3 g. (d)

Utrop: 350 kr

WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, marskalkstavar, Akademiska Föreningen, Lund 1967, mått ca 6x4 cm, vikt 10,0 g, graverad. (d)

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, Italien, höjd 32 mm, vikt 5,9 g, stift.

8 800 kr

Utrop: 2 900 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRINER, 2 st, ovalslipade, 17,85 ctv, 15,8x11,9 mm.

550 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, trappslipad, 41,47 ct, 23,09x18,29x13,58 mm.

Utrop: 150 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 0,35 ct, nagg.

500 kr

Utrop: 600 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, ca 20K guld, 2 rubiner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 3,3 g, stift, rubiner med inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg.

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,91 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Ateljé Permona, Helsingborg 1988, stl 18 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med nagg på kulett.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, kors, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 1,3 g, enstaka diamanter med nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, palladium, 3 rosa safirer, 4 flanderslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, stenarna något lösa i ringskenan, safirer med nagg och skador.

Utrop: 7 900 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 0,62 ct, inneslutningar som når ytan, skadad.

500 kr

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 1,60 ct, nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas ca 6,50 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, nagg, vikt 3,0 g.

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCa/VS vikt 3,4 g, stift, en diamant skadad.

Utrop: 8 000 kr