Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
HÄNGE, ägg, 14K guld, fasetterad ametist, Ryssland, höjd ca 26 mm, vikt 3,6 g, ametist med nagg.
PANDORA, armband, sterlingsilver, detaljer i 14K guld, 22 berlocker, cubic zirconia, längd 18 cm, utbytt lås.
W. A. BOLIN, bestsickservis, modell F, 15 delar, silver, 6 matknivar, 4 matknivar, 2 dessertskedar, 3 förrättsgafflar, Stockholm 1937- 1948, vikt 900,3 g, distans mellan skaft och blad på knivarna.
KARAFF, sterlingsilver, glas, Hong Kong, höjd 28 cm, vikt 760,0 g.
Visa varaSmycken Hänge
WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, fjäderpenna för sekreterare, Lund 1965, längd 40 mm, vikt 2,3 g. (d)
WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, marskalkstavar, Akademiska Föreningen, Lund 1967, mått ca 6x4 cm, vikt 10,0 g, graverad. (d)
CARMOSÉÖRHÄNGEN, ca 20K guld, 2 rubiner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 3,3 g, stift, rubiner med inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,91 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Ateljé Permona, Helsingborg 1988, stl 18 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med nagg på kulett.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ct ca TW/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 1,3 g, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, palladium, 3 rosa safirer, 4 flanderslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, stenarna något lösa i ringskenan, safirer med nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas ca 6,50 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, nagg, vikt 3,0 g.