Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,01 ct, Fancy Light Yellow/SI1, vikt 0,8 g, diamanten har tjock rondist.
HELALLIANSRING, platina, 132 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS- SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 rubiner ca 1,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g, enstaka rubiner har nagg.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,81 ct, TW/VS1, HRD-Diamond Dossier 13014663002, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 14 mm, vikt 2,7 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 18 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 3,6 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, arbetad yta, Stockholm 1955, 55x50 mm, vikt 21,1 g, (d)
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,2 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 1,2 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, längd på kedjan 400 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 6 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 5 hjärtslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17-19,5 cm, vikt 2,4 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,5 g, stift.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,59 ct, ca W/P, höjd 10 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,0 g.
RING, silver, natursten, signerad Lennart Karlsson, Kalmar 1962, stl 17,75 mm, vikt 20,3 g.
EFVA ATTLING, armband, Mini love bracelet, 18K guld, längd 17-19 cm, vikt 5 g, originaletui.