Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
GEORG JENSEN, örhängen, Aura, nr A33, sterlingsilver, ebenholts, design Anne Ammitzböll, Danmark, mått 2,5x3,5 cm, vikt 24,1 g, ett örhängen har spricka i trä.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland1982, längd 38,5 cm, vikt 11,3 g, slitage.
CHIMENTO, collier, 18K vitguld/roséguld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, justerbar längd, vikt 13,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 13 mm, vikt 4,9 g.
Kuriosa Tenn
SVENSKT TENN, ett par ljusstakar, Egyptisk, tenn, design Edvin Öhrström, Stockholm, höjd 29 cm, vikt 1546,0 g, manschetterna är något lösa.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 st briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, flanderslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS2, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, diamant med svag slöja.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 st briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,3 g.
ELON ARENHILL, brosch, 18K guld, turmaliner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, signerad, Malmö 1992, längd 40 mm, vikt 11 g, (d)
ELON ARENHILL, brosch, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, signerad, Malmö 1995, längd 94 mm, vikt 8,6 g, originaletui.(d)
ELON ARENHILL, hänge, 18K guld, dendritisk agat, signerad, höjd 33 mm, vikt 13,7 g, etui.(d)
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 38 cm, vikt 4,9 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, silver, bärnsten, årssmycke 2001, längd 45 cm, etui.
COLLIER, 18K roséguld. 72 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42-44 cm, vikt 6,4 g.
PÄRLCOLLIER, 39 odlade South Seapärlor, ca 10-12,7 mm, lås i 18K vitguld, lägd 49 cm, vikt 78,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, längd 37-39 cm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ct ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 7 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 41/43 cm, vikt 2,8 g, två diamanter har nagg.