Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
ÖRHÄNGEN, Snögubbe, sterlingsilver, odlade pärlor, 4 svarta diamanter, 2 rubiner, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 40 mm, vikt 5,5 g, originaletui.
Ädelstenar Akvamarin
3 AKVAMARINER, baguetteslipade, 5,97 ctv, ca 9x7 mm, nagg och slitna fasettkanter.
Ädelstenar Akvamarin
2 AKVAMARINER, smaragdslipade, 4,40 ctv, ca 9x7 mm, liten skada, nagg och slitna fasettkanter.
Ädelstenar Övrigt
SPHENE, kuddslipad, 2,87 ct, 7,9x7,0x6,4 mm, nagg på kuletten och slitna fasettkanter.
Ädelstenar Granater
2 HESSONIT GRANTER, cabochonslipade, 21,44 ctv, 16,0x12,1x6,7 mm och 15,6x11,3x5,9 mm.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, droppslipad ametist ca 15 ct, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, behandlade Etiopiska opaler, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g.
Ädelstenar Safirer
3 SAFIRER, oval- och kuddslipade, 2,38 ctv, 0,68 + 0,79 + 0,91 ct, troligen obehandlade, troligen Sri Lanka, små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,55 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 13 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad blå safir ca 0,64 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,08 ct, 5,93x5,21x3,29 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,12 ct, 5,98x4,73x4,04 mm, ursprung Sri Lanka, liten skada vid rondisten och på paviljongen.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,09 ct, 6,59x4,94x3,51 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,11 ct, 6,34x5,30x3,21 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,07 ct, 7,49x5,14x2,82 mm, ursprung Sri Lanka, inneslutningar når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 89,3 g, knutet.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, matterade, Tyskland, bredd 8,5 mm, diameter 16 mm, vikt 7,7 g, huggies.