481 - 500 av 599
1...242526...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, Snögubbe, sterlingsilver, odlade pärlor, 4 svarta diamanter, 2 rubiner, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 40 mm, vikt 5,5 g, originaletui.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Övrigt

5 KUNZITER, olika slipningar, 52,25 ctv, små nagg.

2 100 kr

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Övrigt

9 PERIDOTER, olika slipningar, 20,52 ctv, nagg.

950 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Akvamarin

3 AKVAMARINER, baguetteslipade, 5,97 ctv, ca 9x7 mm, nagg och slitna fasettkanter.

1 600 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Akvamarin

2 AKVAMARINER, smaragdslipade, 4,40 ctv, ca 9x7 mm, liten skada, nagg och slitna fasettkanter.

650 kr

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Övrigt

SPHENE, kuddslipad, 2,87 ct, 7,9x7,0x6,4 mm, nagg på kuletten och slitna fasettkanter.

250 kr

Utrop: 275 kr

Ädelstenar Granater

2 HESSONIT GRANTER, cabochonslipade, 21,44 ctv, 16,0x12,1x6,7 mm och 15,6x11,3x5,9 mm.

425 kr

Utrop: 450 kr

RING, sterlingsilver, delvis förgylld, droppslipad ametist ca 15 ct, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g.

800 kr

Utrop: 450 kr

RING, sterlingsilver, delvis förgylld, behandlade Etiopiska opaler, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

3 SAFIRER, oval- och kuddslipade, 2,38 ctv, 0,68 + 0,79 + 0,91 ct, troligen obehandlade, troligen Sri Lanka, små nagg.

2 900 kr

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,55 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 13 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad blå safir ca 0,64 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.

Utrop: 4 200 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,08 ct, 5,93x5,21x3,29 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,12 ct, 5,98x4,73x4,04 mm, ursprung Sri Lanka, liten skada vid rondisten och på paviljongen.

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,09 ct, 6,59x4,94x3,51 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,11 ct, 6,34x5,30x3,21 mm, ursprung Sri Lanka, små nagg.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,07 ct, 7,49x5,14x2,82 mm, ursprung Sri Lanka, inneslutningar når ytan.

1 700 kr

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 89,3 g, knutet.

Utrop: 900 kr

BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, matterade, Tyskland, bredd 8,5 mm, diameter 16 mm, vikt 7,7 g, huggies.

400 kr

Utrop: 450 kr

BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, höjd 15 mm, vikt 5,1 g, huggies.

350 kr

Utrop: 400 kr