Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
OLE LYNGGAARD, armband, rosa siden, design Charlotte Lynggaard, längd 41 cm, smyckespåse.
OLE LYNGGAARD, armband, beige siden, design Charlotte Lynggaard, längd 42 cm, fläckar, smyckespåse.
PÄRLCOLLIER, 5 rader, odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 46 cm, vikt 40,2 g.
COLLIER, fasetterad rökkvarts, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 43 cm, vikt 33,7 g, slitna fasetter samt små nagg.
COLLIER, fasetterade tanzaniter, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 90 cm, vikt 21,2 g.
COLLIER, onyx, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 43 cm, vikt 58,5 g, etui från Ole Lynggaard med slitage.
COLLIER, turmaliner, sterlingsilver, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 48 cm, vikt 67,2 g, etui från Ole Lynggaard.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor 10 mm, dobbar som passar Ole Lynggaard, längd43 cm, vikt 60,9 g, etui från Ole Lynggaard.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, ena mittstenen har litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, mittstenen har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg.
LAPPONIA, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
LAPPONIA, örhängen, Southern Triangle, design Björn Weckström, Finland 1975, stift, vikt 9,4 g, smyckespåse.
PIAGET, ring,18K vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct, B25343, stl 15,75 mm (50), vikt 8,8 g, originalpåse.
PIAGET, örhängen,18K vitguld, briljantslipade diamnater ca 0,10 ctv, B30507, höjd 17 mm, vikt 13,9 g, stift/clips.
STELT ARMBAND, 18K roséguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca LBR/SI-P, flexibelt, 60x46 mm, vikt 10,5 g.