Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
ARMRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-P, 55 x 48 mm, vikt 7,8 g, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VVS-VS, Heymann & Kulmann Stockholm, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, hjärta, sterlingsilver, längd 45,5 cm, vikt 4,1 g, originalpåse.
BJÖRG, örhängen, sterlingsilver, mörkblå nästan svarta safirer ca 1,00 ctv, vikt 2,5 g, stift.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, längd 39,5/42/45 cm, vikt 4,9 g, originalpåse.
Smycken Påhängen
OLE LYNGGAARD, påhänge, 18K guld/delvis oxiderat sterlingsilver, kulor av rutilkvarts, turkos och malakit, odlad pärla, längd 9 cm, vikt 2,8 g, påse, originaletui, kula av rutilkvarts har nagg.
LANTZ, collier, sterlingsilver, Stockholm 1990, längd 70 cm, vikt 58,6 g, skadad etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K guld, odlad pärla, "Pärldykaren" höjd 3,6 cm, vikt 5,1 g. (d)
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, Pärlhållaren, Sculptura, 18K guld, odlade pärlor, stift, höjd 14 mm, vikt 4,7 g, två sorters snurrebuss. (d)
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,72 ct, TW(G)/P1, vikt 1,2 g, diamanten har små nagg i hörnen.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, höjd 32 mm, vikt 4,2 g. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16,5+ mm, vikt 3,7 g, diamanten har tunn rondist och inverterade naturaler på rondisten.