Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
INGER ROBBERT, ring, sterlingsilver, lapis lazuli, signerad, Trosa 1975, stl 18 mm, vikt 12,4 g.(d)
GEORG JENSEN, örhängen, 396, Swirl, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, höjd 72 mm, vikt 15,4 g, omgjorda till clips.
GEORG JENSEN, collier, nr 160, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, vikt 80,7 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct, ca Ca(M)/P1, bruna serien, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/SI-P, skruvstift, vikt 0,8 g.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Open Heart Pendant, sterlingsilver, Elsa Peretti, längd 40 cm, originalask.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Heart Tag Pendant, sterlingsilver, längd 85 cm, vikt 22,8 g, originalask.
LAPPONIA, manschettknappar, 18K guld, Björn Weckström, mått 17,4 x 15,4 mm, vikt 15,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 140 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 4,4 cm, vikt 15,1 g.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K vitguld, refnr 1008515, bredd 1,15 cm, storlek 16,5 mm, vikt 10,4 g, originaletui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, asscherslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS2-SI1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, två diamanter ca TCa, mått 11,5 mm, vikt 5,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, 58 st briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, några inneslutningar når ytan.
GEORG JENSEN, brosch, nr 323, sterlingsilver, svart emalj, Henning Koppel, längd 62 mm, vikt 36,2 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, "Tulips", Buchwitc Design, längd 48 cm, vikt 19,7 g.
RING, 18K vitguld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, Engs Guldatelje, Stockholm 1988, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, tre diamanter skadade.
PIAGET, collier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, längd 39/42 cm, vikt 8,1 g, originaletui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 7,7 g.