Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, hängets höjd 23 mm, ärtlänk ca 62 cm, vikt 19,4 g, originalask.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, modell 453, sterlingsilver, rosenkvarts, höjd 23 mm, ärtlänk 44 cm, vikt 8,0 g, originalask.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, droppe ca 28 x 15 mm, kedja ca 45 cm, vikt 11,4 g, originalask.
RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 1,04 ct, ca Light Brown/P1, 4 briljanter ca 0,12 ctv, ca W-CR/Si-P, stl 18 mm, vikt 2,9 g, mittsten med nagg och stark fluorescens, ringen är i behov av omrodinering.
LAPPONIA, collier, General Motors, brons, design Björn Weckström, höjd 80 mm, längd 65 cm, vikt 46,9 g.
RING, 18K vitguld, ca 106 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 14,8 g, två diamanter är skadade, nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 st briljantslipade diamanter ca 5,53 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 9,6 g, några diamanter med nagg på kulett samt ytdefekter.
HELENA EDMAN, ring, sterlingsillver, detalj i guld, stl 17,25 mm, vikt 17,7 g, slitage.(d)
TIFFANY & CO, enstensring, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 0,61 ct, TCr(I)/VVS2, Tiffany Diamond Certificate D32870, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, etui, ytterask.
TIFFANY & CO, alliansring, Tiffany Embrace, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,1 g, huggies, en diamant har litet nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies.
EFVA ATTLING, ring, Wide & Black Stars Ring, 46 briljantslipade svarta diamanter ca 0,44 ctv, stl 19,5 mm, vikt 16,0 g, originalask, ytterkartong.
GEORG JENSEN, collier, Dew Drop, nr 410 och nr 128, sterlingsilver, bergkristall, design Torun Bülow-Hübe, hängets höjt 65 mm, collier 145x130 mm,vikt 59,3 g.
ENGELBERT, ring sterlingsilver, cubic zirkonia, stl 18 mm, vikt 14,2 g, etui, ytterask.