Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr/P, höjd 30 mm, vikt 5,8 g, stift.
OLE LYNGGAARD, armband, grått läder, 3 berlocker, Sweet Drops, sterlingsilver, 18K vitguld, onyx, rosenkvarts, längd 38 cm, etui.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, lila läder, Charlotte Lynggaard, längd 40 cm, etui.
WIWEN NILSSON, salt- och pepparkar på fat, sterlingsilver/förgyllt, Lund 1967-1968, höjd 40 mm, diameter på fatet 66 mm, totalvikt 103,2 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 11,7 g, enstaka diamant med nagg.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, något vinrött läder, Charlotte Lynggaard, längd 38 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.
OLE LYNGGAARD, armband, Dew Drops, svart skinn, 2 berlocker i silver, månsten samt ametist, längd ca 36 cm, orginaletui.
MIMI MILANO, collier, Diva, 18K roséguld, 6 fasetterade ametister, odlade sötvattenspärlor, längd 41 cm + 8 cm, vikt 39,8 g, originalask samt ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, någon enstaka SI, längd 18 cm, vikt 7,3 g, några enstaka med minimala nagg vid kuletterna.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 4,72 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, längd 18 cm, vikt 12,7 g, ett fåtal diamanter med nagg.
LES MUST DE CARTIER ring, Trinity, 18K trefärgat guld, refnr O5804A, stl 53, vikt 8,2 g, certifikat, originaletui, ytterask.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,46 ct, ca TW(G)/VVS, Liljeroths Juvelform AB, Malmö 1998, certifikat Smålands Ädelstens AB 1975, längd ca 28 mm, vikt 4,9 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Spot, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 8,4 mm, vikt 1,0 g.
ENGELBERT, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 9,5 g.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K guld, Stud Star, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW/VS, stift, vikt 2,3 g, certifikat, etui, ytterask, påse.