Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
W.A.BOLIN, RING, 18K guld, en åttkantslipad och sex briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 9K vitguld, svarta diamanter ca 1,40 ctv, stl 16,5+ mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 14K vitguld, svarta diamanter 1,08 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, hjärta, Charlotte Lynggaard, 8 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, slitage.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, ebenholts, Zolten Popovits, Finland 1983, bredd 14 mm, längd 18 cm, vikt 55,9 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, ebenholts, Zoltan Popovits, Finland 1988, stl 18,5 mm, vikt 6,0 g.
CARTIER, armring, Love Bracelet Small Model, 18K guld, ref. nr HNM897, stl 16, vikt 17,9 g, certifikat, skruvmejsel, resekit, originaletui och kartong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flandersslipade diamanter 1,45 ctv, TW(G)/VS2, 2 IGI certifikat 478198210 samt 478100724, stift, vikt 1,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, några enstaka diamanter med mindre nagg.
RING, 14K vitguld, akvamarin ca 0,80 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca River-TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, en diamant har litet nagg på kronan.
HELENA EDMAN, ring, 18K vitguld, rubiner, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, Stockholm 2008, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, rubinerna har små nagg.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, labradorit, höjd 21 mm, vikt 5,6 g, inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,29 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,3 g.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, referensnr. 797417, serienr. 3208744, längd 42 cm, vikt 8,8 g, originaletui.