Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021
OLE LYNGGAARD, örhängen, Fidelity, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 7,9 g, endast en snurrebuss.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 10,0 mm, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 21 mm, vikt 5,5 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg vid kuletten, några diamanter snurrar något i fattningarna.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,11 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,8 g, någon enstaka diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, delvis matterad yta, 25 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamant med nagg.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,4 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 612C, sterlingsilver, onyx, höjd 20 mm, stift, vikt 3,7 g.
OLE LYNGGARD, lås, 18K guld, diameter 10,6 mm, vikt 2,6 g, 39 st Tahitipärlor, barocka, doserade, ca 9-11,6 mm, längd 47 cm, vikt 67,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 st briljantslipade diamanter ca 8,38 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 12,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 185 st briljantslipade diamanter ca 5,02 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 17,0 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/VS, kedja 44 cm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,75 ct, ca W/VVS2, Jovenia, stl 17 mm, vikt 8,2 g, etui.
HELALLIANSRING, platina, 27 briljantslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,36 ct, ca TW(G)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 10,1 g.
TIFFANY & CO, ring, 18K guld, 5 fasetterade safirer ca 0,55 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 5,9 g, originaletui, safirer med nagg på kuletten samt ytskador, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, aventurin kvarts, Guldateljén Fryklund & Pålsson, Stockholm 1961, stl 17 mm, vikt 7,3 g, en sten sitter något löst i sin fattning.