Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, ovalslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,3 g, en diamant har nagg på rondisten, olika snurrebussar.
BESTICKSERVIS, 37 delar, Rosenholm, silver, 8 bordsskedar, 8 bordsknivar, 8 bordsgafflar, 8 kaffeskedar, 4 smörknivar, potatissked, GAB 1950-1980-tal, vikt 1451,3 g.
BROSCH, 18K guld, gröna tur,aliner, 33x38 mm, vikt 7,7 g, krokig nål, några turmaliner med nagg, skador och slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 16,5+ mm, vikt 5,6 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TW(G)/VS1, inskription GIA 2116958799, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, mittstenen har extra fasett och inverterade naturaler vid rondisten, en sidosten har nagg på kronan.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, doserade, den största på ca 0,30 ct, ca TW-Cr(F-J)/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, hjärtan, vikt 4,3 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ct, ca TW/VS, Strömdahl, stl 19 mm, vikt 3,8 g.
RING, platina, smaragder, 12 gammal - och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Hugo Strömdahl, Stockholm 1959, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, smaragderna med slitna fasettkanter, flera smaragder med skador och nagg, enstaka diamanter med skada och nagg.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g.
Carmoséring, 18K vitguld, smaragd 0,95 ct enligt gravyr, 16 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Gunther Thulin, Stockholm 1974. stl 17 mm, vikt 8,2 g, enstaka diamanter med nagg, smaragd med slitna fasetter, skada och nagg, sliten fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,76 ct, ca TW(F)/P2, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 12 briljanter ca 0,60 ctv ca W/VS, en skada och fyra nagg på kuletter, stl 18 mm, vikt 4,9 g.