Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad kalcedon, rubiner ca 0,70 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 37 mm, vikt 7,7 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, ovalslipade topaser ca 4,48 ct, ovalslipad rosenkvarts 6,78 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, stift, höjd 26 mm, vikt 9,9 g, saknar ett en del, originaletui.
DIAMANT, briljantslipad, 1,06 ct, TW(G)/VS1, HRD certifikat 04082 från 1977, förseglad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, 24 äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Juvelerare Hugo Lindgren, Stockholm 1948, höjd 24 mm, vikt 5,0 g, skruvmekanism, en av de stora diamanterna har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg och skador.
HÄNGE, 18K guld, ametist, rosenslipade diamanter, antik, höjd 18 mm, vikt 2,8 g, nagg på ametisten, saknar två diamanter.
ARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, Iduna, längd 18,2 cm, vikt 16,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade ddiamanter ca 1,50 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv. ca TW-W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, svaga fattningar, några diamanter med slitna fasetter.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 15,4 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, E. Olenfalk guldateljé, Stockholm 2019, stl 18,5 mm, vikt 8 g, gravyr, en diamant har skadad kulett. den största stenen är ca 0,35 ct, det är den stenen som har en skada.
COLLIER, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 37-43 cm, vikt 12,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl16,5+ mm, vikt 4,4 g, gravyr.
SYSET, silver, brodersax, nål, fingerborg, stickel, nålask, svenska importstämplar, fingerborgen är tillverkad av Bröderna Lundqvist, Falun 1944, etui.
Silver Fat
BORGILA, fat, sterlingsilver, rektangulärt, vågbandsbård, Stockholm 1951, mått 15,5 x 29 cm, vikt, 479,9 g, dustbag.
COLLIER, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca River-Cr/VS-P, mått 25x18 mm, längd 45 cm, vikt 4,7 g, flera diamanter har nagg och skador.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(G)/VS2, GIA dossier 1383606733, stl 15,75+ mm, vikt 4,2 g, diamanten har nagg vid rondisten och brännmärken på paviljongen.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,71 ct, TCr(I)/VS1, GIA dossier 7383607876, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.