Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, rubiner ca 6,22 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd kedja 68 cm, längd hänge ca 2,5 cm, vikt 10,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 rubiner ca 1,92 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, längd ca 4 cm, stift, vikt 5,2 g.
Bestickservis, 30 delar, Rosenholm, silver, 10 bordsskedar, 10 bordsknivar, 10 bordsgafflar, GAB, Stockholm , 1940-tal, längd 17,5-19,8 cm, vikt 1271,4 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca W(H)/VS1, höjd 12 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 5,2 g.
RING, 14K vitguld/guld, prinsesslipad diamant ca 0,52 ct, ca Fancy Intence Yellow/P, 40 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, mittstenen har tjock rondist och några sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 24,6 g, en diamant med stor skada, en diamant med skada på kuletten, hål och spricka i guldet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, kors, pansarlänk, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, Elmblads Guld, Stockholm 1997, längd 45 cm, vikt 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1981, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ceson, Göteborg 1971, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-Ca/P1-P2, längd 19,5 cm, vikt 20,7 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, något slitna klor, behov av omrodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ctv, ca R(E)/VS2, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 48 fasettslipade rubiner ca 0,34 ctv, stl 17,5 mm, vikt 0,9 g, ett fåtal rubiner med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI2, IGI certifikat 324817407, stl 15 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, Guldsmeders Inköps Ab, Uppsala 1983, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca W/VS, Finland, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g.