Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
RING, 18K vitguld, gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 17+ mm, vikt 11,5 g, den stora stenen är gammalslipad och har flera skador, skadade stenar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, cabchonslipad topas och turmalin, längd 40 cm, vikt 20,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, Helge Andersson, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, nagg på kuletten.
ARMBAND, platina, 27 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, safirer, Art Deco, längd 17,5 cm, vikt 18,2 g, säkerhetskedja, nio safirer saknas, flera safirer med nagg och skador, några diamanter med nagg, lagningar.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad jade, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 4,5 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 10,00 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, höjd 19 mm, vikt 7,2 g, stift med clips, akvamarinerna har små nagg, några diamanter har nagg.
RING, 14K vitguld, ovalslipad akvamarin 8,65 ct, 6 briljantslioade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, stl 17 mm, vikt 5,3 g, akvamarinen har små nagg, två diamanter har skador.
HELALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCa-LY/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4-8 mm, längd 52 cm, lås i 18K guld, vikt 20,3 g, knutet.
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 8,60 ct, A Eriksson, Östersund 1976, stl 18,75 mm, vikt 6,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,75 ct ca TW(G)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, graverat monogram AW.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5+ mm, vikt 4,2 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 8,3 g, inverterade naturaler.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, pärlemor, längd 17 mm, vikt 5,7 g, 1 manschettknapp har en buckla på baksidan.
BROSCH, 18K guld/platina, 4 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/SI, 3 odlade pärlor, längd 70 mm, vikt 4,1 g.