Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, små nagg på kuletter.
PANDORA, armband, dubbelt, sterlingsilver, 7 berlocker, CZ, emalj, detaljer i 14K guld, diameter ca 5,5 cm, vikt 56,9 g, etui.
PANDORA, collier, sterlingsilver, hänge med detaljer i 14K guld, 6 svarta diamanter, längd 40 cm, vikt 35,6 g, etui.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i silver, längd 80 cm, vikt 56,2 g, en skadad pärla.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 - 8,8 mm, doserat, lås i silver, längd 62 cm, knutet, vikt 33,0 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/P, längd 41 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, rosa safir ca 0,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, P G Forslund, Malmö 1974, vikt 4,5 g, en diamant har nagg, safiren har skador.
RING, 18K guld/vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/SI-P, safirer, rubiner, smaragder, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, några diamanter har nagg och skador, samargderna har inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,64 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Christian Bauer, Tyskland, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, rubiner har mindre skada och nagg.