Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
BROSCH, silver, odlade pärlor ca 6,4-6,9 mm, mått 4,5 x 7,0 cm, vikt 20,0 g, limrester på pärlor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, J Pettersson, Stockholm 1948, stl 16,25mm, vikt 2,1 g, en diamant har kulettfasett.
ARMBAND, förgyllt silver, granater, fröpärlor, antikt, längd 17 cm, säkerhetskedja, vikt 36,4 g, 1 granat saknas, etui.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade pärlor ca 9,5 mm, lås i silver med markasiter och imitationspärla, längd 43 cm, knutet, vikt 43,4 g, i behov av omträdning, 1 markasit saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca W/P, Guldvaruhuset, Stockholm 1950, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, diamanten har nagg på kuletten.
CHOKER, 18K guld, ovalfasetterad ametist, Johan Pettersson, Stockholm 1945, längd 36 cm, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,00 ct ca TW-TCr/VS-P, vikt 3,7 g, skruvstift, några diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P,vikt 2,1 g, skruvstift, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 20+ mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika former, knutet, utan lås, längd 124 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, michelinfigurer, kedja och stav, mått ca 25 x 23 mm, vikt 10 g.
SMYCKESET, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, collier, längd 44 cm, armband, längd 18 cm och örhängen, stift, längd 3,5 cm, total vikt 9,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, katthuvuden, kedja och stav, mått ca 14 x 12 mm, vikt 5,0 g.